Dita Táborská
Malinka (HOST, 2017)


Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezencem.


Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo.


Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa jejího života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, který po dítěti hluboce touží.


Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty.Napsali o knize:


Kateřina Čopjaková, Respekt, Když já jsem nonsens, 21. 10. 2017:

"Přesto se Táborská dostává hlouběji než její zkušenější a stylisticky obratnější souputnice na poli psychologické prózy Petra Soukupová. Z výsostně ženských pozic buduje emočně nabitý existenciální román, který jde za problematiku adopce. Zachycuje hlubokou krizi identity a vznáší základní otázky lidského bytí. Je možné žít bez důvěry, bez lásky, bez porozumění? Jak hledat smysl života, když nonsensem už začíná? Když já jsem nonsens?"Daniel Mukner, iLiteratura, 27. 9. 2017:

"Malinka totiž nepředstavuje drásavé a literárně působivé odhalování faktu, že adoptovaný jedinec v sobě nezapře své geny, jako je tomu v knihách Boučkové a Hanišové. Román nezachycuje nutně problematickou povahu adopce; ta v něm tvoří podloží obsáhlejšího příběhu s mnoha ostny namířenými proti frivolitě soudobé společnosti. Adopce tu není hybnou silou vyprávění, ale spíše mnohoznačným otazníkem, který se vznáší nad textem [...]."Knihu si můžete zakoupit kromě jiného v e-shopu nakladatelství Host:


💳 Koupit