Dita Táborská
Černé jazyky (HOST, 2021)


Tchajwanec Bao se snaží mít celý život pevně v rukou. Má skvělou kariéru, děti s prestižními školami, a dokonce se zdá, že jej netíží ani nefunkční vztah s bývalou manželkou Sedrikou. Na Tchaj-wanu je přece hlavní neztratit tvář — ať se děje cokoli.


Vše se však náhle změní, když Sedrika onemocní nevyléčitelnou chorobou a syn David se rozhodne sejít se strýcem Taem, s nímž se Bao rozhádal údajně kvůli dědictví. Vrstvy nevyřčených rodinných křivd a lží se od té chvíle postupně drolí a zásadně mění životy všech v Baově okolí. Nic není takové, jak se zdá, a nic nedopadne tak, jak by si hrdinové románu přáli.


V Baově charakteru a příběhu jeho rodiny se odráží osud těžce zkoušené země a traumata předků, sahající hluboko do minulosti. Román Černé jazyky ukazuje vratkost našich představ o hodnotách, jako jsou pravda, povinnost, čest či láska, a nesmírnou obtížnost se navenek opravdově a upřímně projevit.


Napsali o knize:


Radim Kopáč, Lidové noviny, Tchajwancův černý jazyk, 25. 11. 2021:

">Spisovatelka si toho v románu nakládá opravdu vrchovatě. Jenže ve finále je čtenář mile udivený: Ono to funguje. A víc než dobře! Kniha roku? [...] První dvě třetiny knihy se příběh větví, rozbíhá doširoka, na scéně se objevují další a další figury. Táborská s nimi hraje vyloženě šachy: přesouvá důraz, z hlavní role dělá vedlejší, jiného naopak posouvá přímo do záře reflektorů. A pak, ve finální části, si podává jednoho po druhém, málem jako nějaká vúdú čarodějka, aby jejich party v dějové lince finalizovala, završila."Daniel Mukner, ČT Art, Tchajwanský román Dity Táborské láká víc příběhem než exotikou, 26. 11. 2021:

"Román se tak jednak výborně čte, jednak – a to je důležitější – jsou postavy a události, jimiž ty figury procházejí, věrohodné. A ony kulturní a historické souvislosti nepůsobí jako předžvýkané schéma, nýbrž jako organická hmota dynamicky tvarující osudy jednotlivých protagonistů. [...] Kdyby všechna zdejší díla literárního mainstreamu vykazovala obdobné kvality jakoČerné jazyky, nebudila by tato pomyslná kategorie takové hodnotové vášně."Knihu si můžete zakoupit kromě jiného v e-shopu nakladatelství Host:


💳 Koupit