Dita Táborská
Běsa (HOST, 2018)


Běla a Sabina jsou jednovaječná dvojčata. Mimořádně silné vzájemné napojení, v němž vyrůstají, však rozleptají drogy a jen jedna ze sester nad nimi zvítězí. Jejich matka se od té doby utápí v sebelítosti a ztracenému dítěti věnuje většinu svých myšlenek a lásky. Druhá tak přichází nejen o své dvojče, ale i o matku.


Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodí Vitalij, který se v dospělosti rozhodne odjet do vysněné země svých předků. V Praze se však zaplete s pasákem a obchodníkem s gastarbeitery Lubošem, který jej připraví o všechny iluze.


A pak se narodí jedno dítě, které osudy všech hrdinů propojí a přinutí je přehodnotit jejich představy o tom, co znamená být sestrou, matkou… ale i otcem.


Román Běsa je mnohovrstevnaté existenciální drama, které volně souvisí s autorčiným velmi úspěšným románem Malinka.Napsali o knize:


Olga Stehlíková, Tvar, Šlejharka, číslo 3/2019:

"Táborská je mistr ve spojování, rozvazování a znovunavazování vyprávěcích linií. [... Romány] jsou napsány v dobře plynoucím tempu, Táborské se daří budovat napětí šetrným dávkováním informací, ponechávat postavy v nevědomosti a čtenáře informované (původ Malky) a suverénně tahat za narativní nitky. [...] Přinejmenším lze tento román číst jako syrovou a uvěřitelnou zprávu o problémech určujících rodinných vazeb [...]. [...] Běsa i Malinka cílí na různé podoby a odlišná pojetí mateřství, sourozenectví a rodičovství obecně, mezigeneračně – a prostřednictvím ukrajinské i feťácko- sebeprodejné linky také mezikulturně. Tyto rozdíly může sdílený jazyk sotva překonat. Konečně lze tento dvojromán nahlédnout coby analyticky zvládnutý badatelský příspěvek k nesmrtelnému tématu geny versus výchova. A zcela určitě jej lze dočíst jako zprávu o tom, že znát své biologické rodiče je pro přijetí vlastní identity nutností, bez níž se nelze obejít – že je to potřeba rázu až reflexního."Radim Kopáč, Mf Dnes, Po Malince se představuje její matka Běsa, 27. 6. 2018:

"Táborská dokáže skvěle těžit z napětí mezi elánem, s nímž píše, a tím, o čem píše. [...] Na jedné straně enormní, živočišná chuť vyprávět, na druhé brutalita a tragédie obyčejných životů na dně společnosti. [...] Ale i tak je Běsa skvělá, naléhavá a aktuální."Knihu si můžete zakoupit kromě jiného v e-shopu nakladatelství Host:


💳 Koupit